Miód lipowy dzięki swoim właściwościom smakowym i leczniczym jest jednym z produktów, które koniecznie muszą znaleźć się w domowej spiżarni. Pięknie złoty i cudownie słodki płyn jest jednym z ulubionych domowych sposobów na przeziębienie, ale co o jego właściwościach mówi nauka?
Na co trzeba uważać?
Naturalny miód z pasieki ma wiele prozdrowotnych właściwości, korzysta się z niego przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych oraz przeziębieniach. Jednak miód miodowi nierówny. Trzeba uważać na podróbki, które często są atrakcyjne wizualnie, ale tylko naśladują smak i wygląd miodu. Nie mają unikatowych składników, które są obecne w miodzie naturalnym. Prawdziwość miodu zbadasz poprzez jego przewodność właściwą. Odsyłamy do poradnika https://miodowewzgorze.pl/blog/przewodnosc-miodu-czym-jest/.
Miód lipowy właściwości
Miód lipowy ma kolor od złocistego, poprzez bursztynowy, aż do lekko zielonkawego (za jego kolor odpowiada beta-karoten). Jest bardzo cenny, gdyż pochodzi z pyłków lipowych kwiatów, które są czasem trudne do znalezienia, gdyż są to drzewa, które nie rosną w większych skupiskach, więc pszczoły muszą się natrudzić, zanim zbiorą odpowiednią ilość nektaru. Jego smak jest jedyny w swoim rodzaju, uznawany przez znawców za jeden z najlepszych. Ze względu na obecność różnorakich olejków eterycznych, flawonoidów, garbników i związków goryczkowych ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Stosuje się go jako środek przeciw przeziębieniom i grypom. Ma także właściwości przeciwgorączkowe. Dzięki wysokiej zawartości przeciwbakteryjnych olejków eterycznych niszczy drobnoustroje chorobotwórcze, które występują na błonach układu oddechowego. Działa przeciwskurczowo oraz wykrztuśnie. Dzięki zawartości węglowodanów – glukozy i fruktozy, które stanowią większość jego składu, miód jest cennym źródłem energii. Zawiera także wiele przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które są odpowiedzialne za niszczenie wolnych rodników, czyli substancji odpowiedzialnych za starzenie. Zawiera także mikro- i makroelementy jak na przykład: potas, chlor, mangan oraz witaminy z grupy B. Wykazuje także działanie antybiotyczne. Dlatego warto włączyć go do swojej diety zwłaszcza w okresie przeziębień.
Najnowsze komentarze